Češi neznají fyziku

úterý 25. květen 2010 10:10

Auto v poli
internet

Mám čím dál větší pocit, že české školy (a asi nejen ty) sice naučí žáky a studenty nazpaměť matematické a fyzikální vzorce, ale už jim jaksi zapomenou vysvětlit, jak to v každodenním životě použít a k čemu je to vlastně dobré. Pak se nelze divit tomu, co dnes a denně vidím na silnicích...

Předem se přiznám, že sám nejezdím podle papírových předpisů, ale podle aktuální situace. Rozhodně se nesnažím dodržovat maximální rychlost povolenou zákonem, rozhodně neparkuju jenom tam, kde nám to nějaký ouřada laskavě dovolil. Jezdím ale tak, že se dívám kolem sebe a odhaduji, co se kolem mně může stát, kdo kam asi zatočí, kdo kdy zabrzdí, a co to pro mojí jízdu bude znamenat. S parkováním to je zase tak, že parkuju ne tam, kde je to dovoleno, ale tam, kde jsem si jist, že nikoho neomezím. O to víc se pak divím tomu, co kolem sebe vidím...

Jeden příklad za všechny: Dálnice D1, uzavřený odstavný pruh, suchá silnice, normální provoz, omezení na 80 km/h i přes to, že oba dva jízdní pruhy jsou normálně široké a není vůbec problém jet "klasických" 130 km/h. Nicméně skoro všichni řidiči, včetně těch, co jedou v levém pruhu, dobrzdí na 75 km/h a začnou za sebou tvořit kolonu. Samozřejmě úplně zbytečně - na silnici před nimi není žádné omezení, povrch je suchý, viditelnost naprosto v pohodě. Když se postupně "levopruzí" řidiči zařadí do pravého pruhu a já je začnu předjíždět, koukají na mně jak na vraha. Střih.

O několik kilometrů dál začne průtrž mračen. Padají kroupy, není vidět na metr před auto. Ani se svým 4x4 se stále nasazenými zimními pneumatikami si nedovolím jet více než 20 km/h, naopak se snažím co nejbezpečněji zastavit za krajnicí a vyčkat na zlepšení situace. Ale co nevidím, pán, který na mně před tím koukal jako na vraha, to mastí kolem mně určitě stovkou, a to i přes to, že a) nemůže vůbec nic vidět, b) má jen "předohrab" a rozhodně mu to klouže víc než mně. Proč by ale jel pomalu, když je tady povolených 130 km/h, že?

Protože však onen pán v dětství absolvoval lobotomii s názvem "české školství", tak možná z hlavy ví, jakou viskozitu má olej, ale už neví, že když pojede 130 km/h v 10 cm vody, tak ho o kilometr dál potkám asi 200 metrů v poli kolmo od dálnice.

Jo kámo, kdo je blb, jezdí podle předpisů a nepoužívá hlavu. Kdo hlavu používá, jezdí podle aktuální situace a předpisy moc neřeší. A vám všem, kteří jezdíte autem, na motorce, na kole nebo třeba na žebřiňáku, doporučuju zopakovat si fyziku. Ani vaše ABS, ESP, VSA a podobné srandičky ji totiž, ač si mnoho z vás myslí opak, prostě neošálí.

David Mateju

Poslední články autora

David Mateju

David Mateju

O životě, IT, motokárách, politice, hudbě, cestování. Prostě o všem, co mi přijde zrovna na mysl.

Staromladej introvertni extrovert k životu téměř nepoužitelnej.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora